Четверг
28.03.2024
20:17
Поиск

Спосіб гіперзвукового захисту танка Гальченко і модуль комплексу активного його захисту

 

 

Винахід відноситься до області бронетанкової техніки, зокрема до захисних пристроїв лобових, бічних стінок, кормового листа і даху танка, на які встановлюються елементи коплексу активного захисту (КАЗ).

 

Реалізація винаходу підвищує ефективність впливу на вистрілюючі противником засоби ураження (снаряд, ракета або граната), щоб підлітаючі загрози знищити, змінити траєкторію, зменшити вірогідність попадання в ціль і захистити танк від руйнування.

 

Найбільш близьким технічним рішенням як по суті, так і по задачах, що вирішуються, яке обрано за найближчий аналог є спосіб термоабразивної обробки Гальченко, який можливо застосувати як спосіб активного захисту танка.

 

Вплив на ворожу ціль буде відбуватися шляхом одночасної термічної та абразивної дії двокомпонентного високотемпературного надзвукового потоку. Розгін та формоутворення двокомпонентного високотемпературного надзвукового потоку здійснюють шляхом подачі у камеру згоряння ракетного двигуна твердих часток часткою окиснювача, котрий потім змішують з пальним.

 

Підрив снаряда шрапнельного проводиться не менш як двома радіодетонаторами в безпосередній близькості від протитанкового боєприпасу. Струмінь гіперзвуковий створює шум величиною 170 децибел і заподіює барометричні травми гранатометникам в радіусі до 100 метрів, що виключає саму можливість нападу та підриває міни встановлені в напрямку руху танка.

 

Задачею цього винаходу є підвищення ефективності захисту танка від руйнування, за рахунок надійності впливу на вистрілюючі противником засоби ураження, знищення загрози яка підлітає, зміну її траєкторії і зниження ймовірності попадання в ціль.

 

Поставлена задача досягається тим, що запропонований спосіб гіперзвукового захисту танка «Гальченко» передбачає багаторазовий контакт із засобом поразки: вибухом шрапнельного снаряда, потім додатково на боєголовку впливає струмінь двокомпонентний, в подальшому - бойова зброя, дисперсна складова якої картеч швидкісна, а дисперсійна - продукти вибуху, після струмінь гіперзвуковий генеруючий захисним модулем комплексу активного захисту танка, детонує боєголовку, змінює її траєкторію або пропалює оболонку. Боєприпас знищується п'ять разів - шрапнель, картеч, ударна хвиля, багатототонний вплив і висока температура гіперзвукового струменя.

Вражаючими елементами (шрапнель «ГОРІХ» - 720шт.) і вибуховою речовиною марки XF13 153 EIDS заповнюється камера згоряння об'ємом 25 літрів генератора гіперзвукового «ЩИТ-90. Шрапнель виготовляється зі сплаву вольфрамової групи ВК8 (ГОСТ 3882-74) з підвищеним рівнем фізико-механічних властивостей. Межа міцності при вигині не менше 170 кгс/мм2, щільність 14,5-14,8 г/см3, твердість не менше 88,0 HRA. «ГОРІХ» важить 9г. і «ГОРІХ» важить 50г. Швидкість гіперзвукового двокомпонентного струменя досягає 6300 м/сек і очікувана швидкість шрапнелі - 2700 м/сек.

Генератор «ЩИТ-90» містить камеру згоряння об'ємом 25 літрів і надзвукове сопло, в якому розміщений снаряд шрапнельний. Камера згоряння виконана з високоміцної сталі товщиною до 100мм. і заповнена нечутливим до зовнішньої детонації вибуховою речовиною марки XF13 153 EIDS і картеччю з підвищеним рівнем фізико-механічних властивостей. Швидкість гіперзвукового двокомпонентного струменя при Р роб 1200 МПа - досягає 6300 м/сек, швидкість картечі - 2700 м/сек і шум величиною 170 децибел. Застосування генератора дозволить підвищити виживаність танка на поле бою в два - три рази.
 

Запропонований генератор дозволяє реалізувати надійний захист безперервним випромінюванням в навколишній простір електромагнітних хвиль, виявленням атакуючого протитанкового боєприпасу, його супроводом, визначенням швидкості, напрямку підльоту до танку, розрахунком оптимальної точки зустрічі атакуючого боєприпасу, створенням гіперзвукового струменя, спрямованого в розрахункову точку, яка переносить картеч і підрив шрапнельного снаряда поблизу атакуючого боєприпасу. Камера згоряння і сопло з'єднані кінцевими проводами з інформаційно-керуючою системою.

        

Одним з основних механізмів дії струменя гіперзвукового, є різкі перепади тиску і поширення по тілу ворога хвиль деформації, включаючи і ударні прискорення, випробовувані органами.

Струмінь гіперзвуковий створює шум величиною 170 децибел, підриває міни встановлені в напрямку руху танка і заподіює барометричні травми гранатометникам в радіусі до 100 метрів.

Наведений окремий випадок виготовлення та роботи твердопаливного ракетного двигуна потужністю 90 МВт, не вичерпує всі можливі конструктивні варіанти виконання вузлів і елементів для різних моделей бронетехніки і її призначення. В перспективі реальна можливість повернення до рідинних ракетних двигунів надвисокого тиску. (див. Різаки термореактивні).

Вперше в 2001 році створено реактивний Різак «Термінатор-18000» з внутрішньокамерним тиском 30 МПа на ВАТ «Науково-виробниче підприємство «Радій», випробувано на Вогневому полігоні Спеціального машинобудування НДІ МГТУ ім. М.Е. Баумана (смт. Орево, Дмитрівського району, Московської області) i перевірений в 2002 році спільно з Аварійно-рятувальною службою ВВФ РФ при різанні спеціальних сталей товщиною 100 мм на глибині до 400 м.

В даний час потрібно виготовити експериментальний зразок,
потім виготовлення та вогневі випробування дев'яти робочих ТРД «ЩИТ». З цього року доцільно направити 900 штук на армійські випробування. Орієнтовна вартість робіт - EUR 4,5 млн.

Інтелектуальна власність оформлена у вигляді українського патенту № 113654 та міжнародною опублікованою заявкою WO2016114743 «СПОСОБ ГИПЕРЗВУКОВОЙ ЗАЩИТЫ ТАНКА»